سامانه مدیریت و ارزیابی خدمات برق توانیر (سمات)     

شهروندان گرامی؛

سامانه‌ی مدیریت و ارزیابی خدمات برق توانیر (سمات) در راستای اجراي ماده (25) قانون ارتقاي سلامت نظام اداري و مقابله با فساد، افزایش رضایت ذینفعان و رعایت حقوق شهروندان در نظام اداری راه‌اندازی شده است و مطابق قوانین، مقررات و ضوابط به شکایات و درخواستهای مردم در حوزه‌ی خدمات برق رسیدگی می کند. چنانچه از نحوه‌ی ارایه‌ی خدمات، نقض قوانين و مقررات و عدم انجام وظيفه از سوی مسئولین شرکتهای توزیع نیروی برق یا شرکتهای برق منطقه‌ای شكايتي داشته و خواهان رسيدگي و احقاق حق در زمینه‌های مربوطه می‌باشید و یا از سوء جريانات اداري نظير اخذ رشوه، سوء استفاده از مقام و یا موقعیت اداری، تضييع اموال عمومي و دولتي، وجود فساد و جرم و يا ديگر تخلفات اداري اطلاعاتي دارید، مي‌توانید موضوع را با رعايت نكات زير از طریق "سمات" اعلام نمايید تا وفق ضوابط و مقررات به آن رسيدگي شود. شایان ذکر است شکایات و درخواستهای ثبت شده جهت رسیدگی به شرکتهای مرتبط ارسال و پاسخ لازم پس از بررسی از طریق همین سامانه اعلام خواهد شد.

مزید استحضار مطابق بند 2 از ماده (12) منشور حقوق شهروندی در نظام اداری (موضوع مصوبه شماره 1127128 مورخ 28/12/1395 شورای عالی اداری)، هر فردی در همه‌ی مراحل رسیدگی اداری حق استفاده از وکیل را دارد و باید از مهلت کافی جهت تنظیم و تکمیل پرونده، ارائه ادله، معرفی شهود یا پاسخ به مطالب مطرح شده علیه خود برخوردار باشد.

"لطفاً نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در قسمت مربوطه اعلام و این دفتر را در پاسخگویی هر چه بهتر یاری فرمایید"

لطفاً پیش از ثبت موضوع "راهنمای ثبت درخواست و شکایت" از طریق سامانه را مطالعه نموده و به نکات زیر توجه فرمایید:

1- برای عملکرد بهتر سامانه از مرورگرهای فایرفاکس (Firefox) یا کروم (Chrome) استفاده نمایید.

2- شکایات و درخواستهایی که خارج از این سامانه و به مراجع دیگر ارسال شده ‌است از همان طریق قابل پیگیری است.

3- درخواست یا شکایت خود را به صورت واضح و شفاف اعلام و نام شرکت مورد نظر را ذکر نمایید تا رسیدگی به آن امکان‌پذیر باشد.

4- شکایات و اعلامات خود را مستند و مدلل ارسال و مدارک و مستندات لازم را در قسمت مربوطه بارگذاری نمایید.

5- شما می‌توانید از طریق همین سامانه و توسط شماره‌ی پیگیری اعلام شده، پس از ورود به قسمت «پیگیری موضوع» از نتیجه‌ی رسیدگی به شکایت یا درخواست خود مطلع شوید.

6- در صورتي كه قبلاَ شكايت یا درخواست خود را از طریق دیگری به این دفتر ارسال نموده‌ايد و پرونده شما در حال رسيدگي است، ‌از ارسال مجدد موضوع تا دریافت نتیجه‌ی نهایی خودداري فرمایید.

7- مواردی كه داراي اطلاعات ناقص و غیر مرتبط بوده و يا هويت شاکی احراز نشود قابل بررسی و رسيدگي نخواهند بود.

ضمناً به استحضار می‌رساند مسئولیت قانونی مطالب اعلام شده برعهده‌ی فرد می‌باشد.